MİSTİK EJDERHALAR ŞEHRİ LJUBLJANA

2015-01-23 02:39:00

 

Açık söylemek gerekirse Ljubljana beklentilerinizi karşılayamayacak kadar küçük bir başkent. Slovenya nüfusunun yaklaşık %20'sinin burada yaşadığı söyleniyor. Yeşili ve su kaynağının çok olduğu ülkede tarım kaçınılmaz bir faktör olarak gözükse de meyve pazarında kavun karpuz bile dilim işi satılıyor. 

Yüksek kuleli yapılarının Avrupa'da daha önce gördüğüm binaları andırdığını düşünüyorum ama burada diğerlerine göre gözle görülür bir fark var. Mesela daha düzgün bir yerleşim var Ljubljana'da ve cepheler daha düzgün. Örneğin İtalya'da güzelim cephelere asılan rengârenk çamaşırlar gördük ve acaba insanlar bu güzelim cephelerin farkında değil mi diye düşünmekten alamamıştım kendimi. Ljubljana bu anlamda tarihe de daha çok önem veriyor, bunu sadece cephelerden değil sanata da sahip çıkmalarından anlamak mümkün. Örneğin, her Avrupa ülkesinde olduğu gibi burada da pek çok meydan var ve meydanlar genelde edebiyatçı ya da sanatçı isimleriyle anılıyor. 

Yugoslav Federasyonu'ndan kalan evler bir tarafa, burada göreceğiniz en meşhur şey Ejderhalardır. Her yerde ejderha var öyle ki, Slovenya'nın bayrağında bile ejderha var. Peki nedir bu ejderhanın hikayesi hemen paylaşayım. Kentin simgesi olan bu ejderhaların çok farklı bir hikâyesi var. Ejderha heykellerinin bulunduğu “Ejderha Köprüsü” de kentin en önemli yapısı. Turistler için bu heykellerin önünde fotoğraf çektirmek, olmazsa olmazlardan biri tabii ki…

Anlatılan Yunan efsanesine göre, kahraman Jason ve Argonotlar (Altın arayıcıları) altın postu bulduktan sonra evlerinin yolunu tutmak istemiştir. Ancak Ege Denizi'ne dönmek yerine Tuna nehrinde kuzeye doğru yol alırlar. Tuna'nın bir kolu olan Sava'nın etrafından Ljubljana ırmağının kaynağına varmışlar. Gemilerini batıdaki evlerine dönmek için Adriyatik Denizi'ne taşımış, karaya çıkarmışlardır. Argonotlar, günümüz şehirleri Vrhnika ve Lübyana arasında, bataklıkla çevrili bir göle gelirler. Burada kahraman Jason'un bir canavar ile karşılaştığı ve kılıcı ile onu yendiği anlatılır. Bu canavar Slovenya'nın sembolü olan ejderhadır. Bayrağı üzerinde bulunan ve şehrin sembolü olan ejderhanın hiyakesi böyle anlatılıyor Ljubljana’da. 

Artık enerjilerini ejderhalardan mı alıyorlar bilinmez kentin gençleri çok hareketli. Gecenin her saatinde dışarıda eğlenen gençleri görmeniz mümkün. Burada tam 50 kişi ile Preseren Meydanı'nda damat halayı oynadık ve onlara kendi kültürümüzden bir demeç sunduk. (Venedik'te de horon oynamıştık) Bu arada Preseren Meydanı burada yaşayan ve dünyanın ünlü edebiyatçıları arasında sayılan bir edebiyatçının ismi olmakla beraber (milli şair) bu meydanda da bir heykeli bulunmaktadır. 

Size tavsiyem, caddelerin birleşim yolu olduğu için her zaman canlı ve kalabalık olan “Üç Kardeşler Köprüsü” üzerinde günün belli zamanlarında gösteri yapan Perulu grubu izlemeniz olacak. Bu sizin için gerçekten farklı ve keyifli bir tecrübe olacaktır. Hemen karşınızda kalan Beyaz Kale'yi de kadrajınıza oturtarak bu muhteşem ana tanıklık edebilirsiniz. He ne yiyip ne içelim diye sorarsanız eğer, henüz tatmamış (çok da merak etmemiş) biri olarak çorbanın içine doğranmış pideli bir menüleri var Slav ırklarının, bu çorbayı deneyebilirsiniz. Çok vaktim olmadığı için bu çorba işini bir daha ki seyahatime bıraktım diyerek yeme içme seremonisini biraz hızlı geçmek istiyorum. Zaten yazılarımı takip eden çoğu okurum da bilir ki gidip gördüğüm yerlerin yeme içme kültürleri nedense beni hiç çekmiyor. Başıma bir şey geldiğinden değil de yeme içmeyi çok sevmediğimden olabilir. 

Mesela burada en çok dikkatimi çeken şey, eğlence mekanlarında hit parçalar yerine, insanların kendi yöresel parçaları ile eğleniyor olmalarıydı. Mesela bizim Ankara Havası gibi düşünün işte, farklı bir ezgileri var müzik anlamında ve eğlenceleri de farklı. Bir kere alkol tüketimi burada çok fazla ama akşam 21.00’den sonra büfelerde satış yasak. Zaten eser miktarda olan gençlerin %60'ı başkentte yaşıyor. Çünkü burada hem üniversite hayatı çok canlı hem de buna bağlı olarak gece hayatı da fazla renkli. Tüm bunlar birleşince bu anlattıklarım da haliyle kaçınılmaz oluyor. 

Şehri boylu boyunca ikiye bölen ve ismini başkentten alan Ljubljana Nehri buraya resmen can suyu olmuştur. Nehrin etrafında yürüyüş parkurları, hediyelik eşya satan büyüklü küçüklü dükkânların yanı sıra eğlence mekânları da var. Hatta burada Pazar günleri eski eşyalar ve antikaların satıldığı bir semt pazarı kurulur. Bu yüzden, Slovenya gezinizi Pazar günlerine denk getirmenizde fayda olacaktır. 

Doğa düşkünlerinin mutlaka görmesi gerektiğini düşündüğüm bir ülke olan Slovenya, başkent Ljubljana'nın yanında muhteşem birçok şehriyle de ünlü olmuştur. Ancak zaman, bana sadece Ljubljana'yı gezmeme müsaade etti. Eğer sizin daha insaflı bir zamanınız olursa, henüz turistler tarafından keşfedilmemiş, harita üzerinde nerede olduğu bile pek çok insan tarafından bilinmeyen Slovenya'nın; göllerini, kireç taşı mağaralarını, yemyeşil ormanlarını ve Adriyatik Kıyısındaki küçük İtalyan tipi köylerini gezin derim. Benden şimdilik bu kadar, dünyanın bir başka köşesinden sizlere seslenene dek sağlıkla kalın, hoşça kalın!

 

0
0
0
Yorum Yaz