Trabzon'da Gezilecek Yerler

2016-09-20 13:21:00
Merhabalar; yakın bir arkadaşıma Doğu Karadeniz Turu hakkında hızlı ve çok özet bilgiler verirken sonradan bunu bloguma da ekleyeyim dedim :) Düzenlenmiş halini sonradan paylaşacağım ama şimdilik bu yazının da işinize yarayacağı ümidiyle, ışığınız güzel olsun :) 

Öncelikle yakın mesafelerden başlayıp uzak noktalara doğru gidelim, ben anlatayım artı eksi yönlerini tercihi size bırakayım.. 
 
Önce, sonradan büyük tartışmalarla camiye çevrilen Ayasofya Müzesi'ni görün eğer sabah ziyaret etme fırsatınız olursa burada bir kahvaltı yapın, Ayasofya'nın hemen yanında Müze Cafe var burada harika yöresel kahvaltılıklar bulabilirsiniz. Buradan çıkınca Meydan'a ulaşın, meşhur Uzun Sokak'ta bir tur attıktan sonra Maraş Caddesi'nde ki Yapı Kredi Bankası arasından çıkınca ulaşabileceğiniz eski adı Kostaki Konağı olan Trabzon Müzesi'ne ulaşabilirsiniz. Bu konak 1838'lerde İtalyan Mimarlar tarafından yapılmış ve sonradan Hükümet Konağı, Kız Meslek Lisesi gibi amaçlar için kullanılmıştır. Müze'nin arka tarafını dolaşarak en alt katta bulunan arkeolojik eserleri görmeyi unutmayın :) Hemen burdan çıkınca size 200mt uzaklıkta ki Postahane'nin yokuşundan aşağı doğru bi 50mt yürüyün sağda ki duraktan köşk için otobüsler kalkar bu otobüslerle Atatürk Köşkü'ne ulaşın, köşkün hemen altında çamlık alan var burada yürüyüş yapabilir güzel zaman geçirebilirsiniz ve özellikle dik ağaçları aşağıdan çekerek çok iyi fotoğraflar çıkarabilirsiniz ;) Köşkte'ki durağı kullanarak yine meydana ulaşın ve bu kez buradan Boyner'in hemen arkasında ki köprünün altından kalkacak olan Boztepe Piknik Alanı dolmuşlarına binin, Boztepe'ye gelmeden önce Osmanlı Camii'inde inerek dar merdivenlerden Kızlar Manastırı'na inin, burası hakkında çok bilgi olmasa da 1300'ler de yapılmış şehre en hakim manastır/kilise olarak bilinir.                         


Gelelim 2. derece uzak mekanlara :) 
 
Akçaabat istikameti ve yine aynı istikamet üzerinde ki gezilecek destinasyonlardan biri olan Sera Gölü'nü (Merkese 15Km.) tavsiye edeceğim size.. Burada göl üstünde yüzen yunuslara binebilir, Ada Restoran'da güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Hemen buradan ayrılıp Akçaabat'a devam ederek Ortamahalle tabelalarını takip ederek merkeze bir kaç km uzaklıkta ki eski Osmanlı Mahallesini gezebilir, Kanoğlu, Timurcuoğlu gibi tarihi konakları gezebilir nargile tüttürebilirsiniz. Bu tarihi mahalleyi aşağıda ki seyir terasından görmeyi unutmayın (Gonca Fırını'nın Karşısı, Bakkalda ki Ömer Abi'ye Çok Selamlarımı İletin)  Akçaabat Merkez'de bulunan Akcamii'nin hemen önünde ki duraklardan Çal Köy dolmuşları kalkar buradan yaklaşık 40km sonra ulaşılan mağara Dünya'nın en uzun 2. mağarası olarak tanıtılır. Burada çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz, mağaranın tam girişine akan şelalenin arkasından fotoğraf çekip bana da gönderin olur mu :) Bu arada küçük bir not: Mağara'nın içi yaz-kış çok soğuk üzerinize bir şeyler alın :)                         


Şimdi gelelim konaklama gerektirecek kadar 3. derece uzak olan noktalara :) 
 
Bunların başında Sümela Manastırı (ziyarete kapalı - güncel 20 Eylül 2016) yine aynı yol üzerinde sayılacak Limni Gölü, Zigana Tatil Köyü, Ayder Yaylası ve yine aynı istikamette ki Uzungöl, buradan merkeze yaklaşık 3 saat mesafede bulunan bir yurt dışı macerası isterseniz Batum'a kadar uzanabilirsiniz. Batum yolu üzerinde iki farklı Doğu Karadeniz ilini daha ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan biri Rize diğeri de Artvin olacak'tir. Rize için sadece Çamlıhemşin Ayder Yaylası'nı tavsiye edeceğim ama Artvin Arhavi'den geçerken yola yaklaşık 20Km uzaklıkta bulunan Çifte Köprüleri ve Mençuna Şelalesini görmeden dönmeyin derim..                         


Konaklama Anlamında İse: Uzungöl'de Kuzey Suite Otel hem uygun hem de rahattır. Ayder Yaylası'nda Haşimoğlu Otel hem rahat hem diğerlerine göre bu mevsimde daha iyi fiyat verir. Meydan'da ise otel seçeneği çok ama uygun fiyatlı bir yer olsun derseniz İskenderpaşa Camii arkasında ki Benli Otel'i tercih edebilirsiniz ya da orta hatta lükse yakın bir yer olmasını isterseniz yine bu otele 200mt uzaklıkta Boyner'in arka tarafında ki Tanjant Yolu üzerinde bulunan Doa Suite Otel'i tercih edebilirsiniz. Unutmadan, Akçaabat'ta ki Kanoğlu Konakları'nda da rahatıkla konaklayabilirsiniz :)

0
0
0
Yorum Yaz